66953125
en-US

تفاوت میان میخ کوب و منگنه کوب

در کارهایی مانند نجاری، ساخت مبلمان، رویه کوبی و ساخت دکوراسیون خانه از وسایل مختلفی استفاده می‌شود. دوتا از متداول ترین ابزارهایی که در این زمینه از آن ها استفاده می‌شود، میخ کوب‌ها و منگنه کوب‌ها هستند. هر دوی آن‌ها عملکردی شبیه به هم دارند و تفاوت آن‌ها بیشتر در زمینه مورد استفاده‌شان می‌باشد. در این نوشتار قصد داریم تا با تفاوت‌های این دو آشنا شویم. اما قبل از آن به تعریف و معرفی اجمالی میخ کوب و منگنه کوب بپردازیم.

تفاوت میان میخ کوب و منگنه کوب

معرفی میخ کوب و منگنه کوب

همان گونه که از نام آن‌ها نیز برمی‌آید، میخ کوب ابزاری است که از آن برای کوبیدن و وارد کردن میخ به چوب استفاده می‌شود. منگنه کوب اما وسیله‌ای است که به وسیله‌ی آن منگنه‌ی بر روی سطحی کوبیده می‌شود و معمولاً دو سطح مختلف را با یکدیگر اتصال می‌دهند. به نظر می‌رسد که ابزارهای شبیه به هم هستند، فقط یکی منگنه می‌کوبد و دیگری میخ. اما تفاوت‌هایشان در کارایی بیشتر از این‌هاست که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

میخ کوب انواع مختلفی دارد که مهم‌ترین آن‌ها شامل میخ کوب‌های بادی، میخ کوب‌های الکترومغناطیسی و میخ کوب‌های گازی می‌باشند. در نوع بادی، با استفاده از فشار بالای هوا، میخ بر روی سطح مورد نظر کوبیده می‌شود و فرو می‌رود. در الکترومغناطیسی نیز با استفاده از شارژ الکترومغناطیسی میخ کوبیده می‌شود. در نوع گازی آن با استفاده از گازهایی با قابلیت اشتعال نظیر بوتان یا پروپان، نیروی انفجاری به میخ وارد شده و میخ کوبیده می‌شود.

میخ کوب‌ها در واقع ابزارهای نوینی هستند که جایگزین چکش‌ها شده‌اند. اولین میخ کوب‌ها در دهه‌ی پنجاه میلادی به بازار آمدند و به دنیا معرفی شدند. در آن زمان میخ کوب‌ها قابلیت کوبیدن ۴۰ تا ۶۰ میخ در دقیقه را داشتند و به طور کلی نیز بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ میخ در آن‌ها جا می‌شد.

تفاوت میان میخ کوب و منگنه کوب

تفاوت‌های بین میخ کوب و منگنه کوب

اشتباه معمولی که رخ می‌دهد این است که میخ کوب و منگنه کوب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند یا یکی انگاشته می‌شوند. در صورتی که این طور نیست و تفاوت‌های زیادی با یک دیگر دارند. از میخ کوب بیشتر در نجاری و صنایع چوبی استفاده می‌شود. در حالی که عمده‌ی استفاده از منگنه کوب‌ها در صنایع مبلمان سازی و رویه کوبی می‌باشد. تفاوت میان میخ و منگنه نیز در اندازه‌شان می‌باشد؛ میخ معمولاً قطر بزرگتری نسبت به منگنه دارد و سوراخ بزرگ تری در سطح مورد نظر ایجاد می‌کند. معمولاً می‌توان با میخ کوب با سرعت بسیار بالاتری کار کرد؛ هم چنین وزن آن نسبت به منگنه کوب سبک تر می‌باشد.

میخ کوب برای کار کردن به نوعی روغن خاص احتیاج دارد که در مورد منگنه کوب این طور نیست و به هیچ گونه روغنی نیاز ندارد و تنها با استفاده از هوای فشرده شده کارش را انجام می‌دهد. در صنایعی مانند مبلمان سازی و رویه سازی دیده شده که منگنه بهتر و محکم تر سر جای خودش قرار می‌گیرد، به همین دلیل استفاده از منگنه کوب در این صنایع معمول تر می‌باشد.
بر حسب نوع کارکرد، منگنه‌کوب‌ها به سه نوع مختلف تقسیم می‌شوند: نوع دستی یا manual، برقی و بادی. در نوع دستی منگنه با کمک فشار و نیرویی که از طرف دست انسان بر آن وارد می‌شود، بر سطح مورد نظر کوبیده می‌شود.

نظیر این نوع منگنه‌ها در بسیاری از خانه‌ها وجود دارد و از آن‌ها برای چسباندن چند کاغذ به یکدیگر استفاده می‌شود. نوع برقی یا شارژی نیز با استفاده از نیرویی که توسط انرژی الکتریکی تولید می‌شوند، سوزن منگنه را بر روی سطح مورد نظر می‌کوباند. نوع بادی نیز با استفاده از فشار هوای فشرده شده این کار را انجام می‌دهد.

 

شباهت‌های بین میخ کوب و منگنه کوب

تا اینجا بیشتر به تفاوت‌های بین میخ کوب و منگنه کوب اشاره کردیم. اما شباهت‌ها و اشتراکاتی نیز بین این دو وجود دارد که در اینجا قصد داریم تا به آن‌ها نیز اشاره کنیم. مهم ترین شباهتی که میان میخ کوب و منگنه کوب وجود دارد این است که عملکرد آن‌ها تقریباً یکی است و از هر دوی آن‌ها برای اتصال بین دو چیز استفاده می‌شود. اما در زمینه‌های مختلفی این استفاده صورت می‌گیرد. به طور مثال از میخ کوب برای چسباندن قسمتی از در به رویش استفاده می‌شود و از منگنه کوب برای چسباندن رویه مبل به روی آن استفاده می‌شود. هم چنین انواع مختلف و روش کارکرد میخ کوب‌ها و منگنه کوب‌ها شباهت‌های فراوانی به یکدیگر دارند.

به طور مثال هر دوی آن‌ها دارای انواع فشاری (فشار هوا) می‌باشند. به این شکل که برای کوبیدن میخ یا منگنه از فشار هوای فشرده شده استفاده می‌کنند. هم چنین نوع دستی هر کدام نیز وجود دارد. اخیراً نوع الکتریکی و مغناطیسی میخ کوب و منگنه کوب نیز به بازار آمده است.

 

تاریخ ایجاد:شنبه 12 خرداد 1397
تعداد بازدید: 1248
rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

تلفکس: 66953301 - 66953125 صدای مشتری: 02166175069

تلفن: 02166953125 - 02152859

info@tinafelez.com

Copyright 2017 by TinaFlez. | Designed By webcade