66953125
en-US

نحوه ساختن درب (قسمت دوم)

ساخت در: قسمت دوم – پنل

از زمانی که الوار به دستم رسید تا زمانی که به یک در تبدیل شد و مغازه‌ام را ترک کرد، حدود یک هفته طول کشید.

بعد از یک انتظار طولانی، قسمت دوم ساخت یک در اینجا تقدیم شما می‌شود.

با یک پنل بزرگ شروع کنید

ساختن یک در فرق زیادی با ساختن یک در معمولی کابینت ندارد، تنها اندازه‌هایشان است که متفاوت است و در طبیعتاً اندازه‌ی بزرگتری دارد. پنل مرکزی حدود دو فوت عرض دارد و لازم است تا هنگام تصمیم گیری در مورد اندازه‌ی آن انقباض و انبساط را نیز در نظر بگیریم. قانون کلی این است که برای هر الوار بریده شده حدود ۴/۱ اینچ فضا برای حرکت در نظر گرفته شود.

استفاده از وسایل بدون سیم

ترکیب یک پنل عریض و رنده‌ی باریک به یک فداکاری نیاز دارد. در این مورد یعنی استفاده از وسایل دستی و در واقع استفاده از دست. شما به وسیله‌ی دستانتان این پنل را به یک پنل و صاف و صیقلی تبدیل می‌کنید. صرف کمی زمان در هنگام چسباندن می‌تواند این مرحله را به صورت کلی از بین ببرد. همچنین رنده‌ی دستی بر روی پنل‌های به هم چسبیده به خوبی عمل می‌کند.

ابزار با فناوری پیشرفته

معمولاً پنل اصلی با چند پنل نازک‌تر همراه می‌شود و آن پنل‌ها در کنار پنل اصلی قرار می‌گیرند. برای بریدن پنل دوم، از یک تکه چوب نازک استفاده کردم و بر روی آن از منحنی‌های زیبایی ایجاد کردم.

پنل بزرگ به یک میز بزرگ هم احتیاج دارد.

به وسیله‌ی میز کمکی‌ام که به اره متصل شده است، منحنی‌هایی بر روی پنل اصلی ایجاد کردم. سپس پنل را بر روی میز کار اصلی ام قرار دادم و علامت‌ها و آثاری که از اره کردن بر روی آن باقی مانده بود را به وسیله‌ی سمباده‌ی کاغذی پاک کردم.

محل قطع شدن الگو می‌شود.

منحنی ایجاد شده بر روی پنل اصلی احتیاج دارد تا به صورت یک الگوی کلی از محل قطع شدن ادامه پیدا کند. فاصله‌ی بین دو قطعه را ۲/۱ اینچ انتخاب کردم و دلیل آن این است که پنل جایگزین در این فاصله بر روی پنل اصلی قرار می‌گیرد. پنل ثانویه نیز به وسیله‌ی اره نواری بر روی میز بریده می‌شود.

ایجاد شیار

ایجاد یک شیاره ۲/۱ در ۴/۱ اینچی بر روی پنل ثانویه باعث می‌شود تا کار سریع تر پیش رود. به خاطر قطر بزرگ آن، بر روی روتر با سرعت‌های متغیر کار کردم و پایین ترین سرعت چرخشی را نیز داشتم.

پنهان شدن در سایه ها

یک سر هم کردن سریع نشان می‌دهد که تا اینجا کارمان را به درستی انجام داده‌ایم.
البته چندین کار تا پیش از سر هم کردن اصلی (چسباندن) باقی مانده است که باید آن‌ها را نیز انجام دهیم. همان جوری که در سایه‌ی سمت چپ در دیده می‌شود، ما یک شیار ۴/۳ اینچی داریم که برای قرار گرفتن پنل ۴/۱ اینچی در آن ایجاد شده است.

شیار عریض، پنل نازک

در این تصویر نگاه نزدیک تری داریم به فاصله‌ی میان فریم یا قاب و پنل دوم. بر روی قاب از علامت تیک برای جایگذاری محل استایل استفاده کرده‌ام. برای مشخص کردن جای قرارگیری نوارهای پرکننده نیز از همین تیک‌ها استفاده می‌کنم.

پر کردن فاصله

فاصله‌های میان فریم (قاب) و پنل ثانویه در اینجا توسط چسب پر شده است. زمانی که چسب ها خشک بشوند، انتهای پرکننده ها را به وسیله‌ی ریفلر صاف می‌کنم. سمباده کشیدن هم می‌تواند به پنهان کردن فاصله میان قاب و پرکننده‌ها کمک کند تا جدا بودن این دو تکه کم تر مشخص باشد یا اصلاً مشخص نباشد.

همه‌شان به هم چسبیدند!

چسباندن نهایی بسیار ساده و سر راست می‌باشد. البته جدا از این که شما با قطعات بزرگ سر و کار دارید، وگرنه کار ساده‌ای خواهد بود. احتمالاً در این مرحله به یک کمک نیاز داشته باشید، چرا که تخته‌ای که از چوب افرا ساخته شده و اندازه‌اش هم ۳۰×۸۰ است می‌تواند بسیار سنگین باشد!

صافکاری برخی جزییات

برای صافکاری و صیقل سازی اتصال‌ها می‌توانید از رنده‌های دستی استفاده کنید. من برای این کار از رنده‌ی شماره پنج استفاده کردم. از یکی برای پاکسازی و از دیگری برای صاف سازی چوب استفاده می‌شود.

پایان کار

با به هم متصل شدن تمامی قطعات در، و هم چنین بریده شدن و صاف کردن تمامی اتصالات و قسمت های مختلف چوب، حالا زمان جلا کاری است. حالا باید به پرداخت چوب یا همان جلا کاری بپردازیم. من از محلولی که خودم آن را کشف کرده‌ام استفاده می‌کنم.
در این محلول یا ماده ۳ قسمت پلی اورتان، دو قسمت اسپیریت‌های معدنی و یک قسمت روغن گوشت وجود دارد. این ماده را بر روی چوب می‌ریزم و به وسیله‌ی یک پارچه آن را به قسمت‌های مختلف چوب انتقال می‌دهم.
وقتی که اولین لایه‌ی آن خشک شد، شروع به ریختن لایه‌ی دوم می‌کنم. قسمت‌های اضافی را پاک می‌کنم و اجازه می‌دهم تا این لایه نیز خشک شود و به همین ترتیب این کار را دو بار دیگر تکرار می‌کنم. نتیجه‌ی آن یک چوب جلا داده با دوام بالا می‌باشد.

با پایان کار ساخت در، حالا آماده است تا در چارچوب قرار بگیرد، کاری که تخصص آن مربوط به نجارها می‌باشد. کار ما به پایان رسیده است. اتصالات را به خوبی به هم وصل کرده‌ایم، جلا کاری و صاف کاری به خوبی صورت پذیرفته و یک در زیبا آماده‌ی استفاده می‌باشد. امیدوارم که شما لذت برده باشید!

تاریخ ایجاد: سه‌شنبه 26 تیر 1397
تعداد بازدید: 617
rating
نام
ایمیل
نظر

تلفکس: 66953301 - 66953125 صدای مشتری: 02166175069

تلفن: 02166953125 - 02152859

info@tinafelez.com

Copyright 2017 by TinaFlez. | Designed By webcade