66953125
en-US

نحوه ساختن درب (قسمت اول)

ساختن در: بخش اول – قاب

پروژه‌ی ساختن در برای خانه، می‌تواند برای ما بسیار مفید باشد، اما در عین حال می‌تواند بسیار ترسناک نیز باشد.

تعداد الوار و وزن آن‌ها بسیار زیاد است، به علاوه این که اندازه‌ی آن‌ها از اندازه‌ی نرمالی که معمولاً با آن کار می‌کنیم بیشتر است. اما در واقع آن‌ها چیزی جز درهای کابینت که سایزشان بزرگ‌تر شده نیستند. در این جا به شما مرحله به مرحله نشان می‌دهیم که چگونه می‌توان درهای داخلی برای خانه ساخت.

دری که تصویر آن را مشاهده می‌کنید، یک در امروزی است که بر اساس طرحی که مشتری ارائه داد، ساخته شده است. در ساخت آن از چوب افرای سخت استفاده شده است. انتخاب نوع چوب و نوع قرارگیری آن در خود در به انتخاب مشتری بوده است.

گیره، گیره و باز هم گیره

درهای داخلی معمولاً دارای ضخامت ۸/۳ ۱ اینچی هستند. من با روی هم چسباندن یا لمینت کردن دو تخته با ضخامت ۴/۳ اینچی خودم در را ساختم. اگر به این شکل عمل کنیم، معمولاً قاب دری با دوام و مقاومت بیشتر همراه با استعداد کم برای خمش و پیچش به دست می‌آید. برای چسباندن دو قطعه به یک دیگر می‌توان از وکیوم پرس هم استفاده کرد. اما معمولاً برای این کار از گیره­های معمولی استفاده می‌شود.

 

رنده کاری به روش قدیمی

من یک رنده‌ی برقی ۶ اینچی دارم، اما ریل‌های این در ۸ اینچ هستند. راه حل آن این است که یک طرف آن را به وسیله‌ی رنده یا سمباده دستی صاف کنیم و سپس با رنده کردن قسمت دیگر به ضخامت مورد نظر و نهایی برسیم. با استفاده از یک مداد باید نقاط مورد نظر علامت گذاری شوند.

 

شیار برای نگه داشتن پنل

بعد از قرار دادن تخته‌های چوب بر روی اره میزی، یک شیار برای داخل کردن پنل در می‌بُرم. عرض شیار از ۴/۳ اینچ و عمق آن از ۲/۱ اینچ بیشتر نیست. پنل را نگه می‌دارد، ولی در عین حال به آن اجازه می‌دهد تا منبسط شود و در عرض کمی حرکت کند. فقط از این که شیارها در جای درست قرار دارند اطمینان حاصل کنید.

 

شروع منحنی

ریل‌ها و استایل‌ها جزئیاتی منحنی شکل دارند. با بریدن آن منحنی‌ها به وسیله‌ی اره میزی کارم را شروع کردم. کارم را به وسیله‌ی رنده‌های دستی و کاغذ سمباده به پایان می‌برم.

 

قطعه بزرگ، میتر کوچک

پروفایل روی ریل به وسیله اره میزی بریده می‌شود. ریل حدود ۸ اینچ اندازه دارد، بنابراین کمی فنس کمکی برای ساپورت بیشتر آن اضافه می‌کنم. این عکس از زاویه‌ی بیرون از اره گرفته شده است.

 

میتر یا تاج‌های هم شکل به وسیله‌ی دست بریده می‌شوند.

تاج‌ها می‌توانند به وسیله‌ی اره‌های میزی بریده شوند، اما طول استایل حدود ۸۰ اینچ است. برای من آسان‌تر، سریع‌تر و امن‌تر این است که تاج‌های هم شکل را به وسیله‌ی ابزارهای دستی ببرم.
این پروسه همواره یک قانون دارد که شما باید آن را به خاطر داشته باشید: همیشه می‌توانید بیشتر ببرید، ولی نمی‌توانید آن چیزی را که بریده‌اید به چوب برگردانید. این به این معنی است که اگر کم تر از حد معین ببرید، امکان جبران است. اما اگر بیشتر از حد ببرید، جای جبرانی وجود ندارد.

 

مثل یک دستکش در جایش قرار می‌گیرد.

من مرتباً ریل را با استایل تطبیق می‌دهم تا بدانم که ابزار دستی‌ام چگونه کار کرده‌اند. هدف آن است که تاج‌هایی زیبا و جمع و جور شبیه این درست کنیم. تنها ۳ تای دیگر باقی مانده است.

 

من عاشق زبانه‌ها هستم!

با تنظیم کردن روتر، زبانه‌هایی با شعاع ۴/۳ اینچ ایجاد می‌کنیم. دو زبانه با اندازه‌های ۲/۱ ۱ (عمق) و ۲/۱ ۲ (طول) ایجاد می‌کنم. این در از افرای سنگی بسیار محکمی ساخته شده است و نمی‌خواهیم در نازک کاری خرابکاری‌ای مرتکب شویم که تحمل وزن توسط آن دچار مشکل شود.

 

زبانه‌های هم شکل بر روی استایل‌ها

چندین زبانه‌ی هم شکل بر روی استایل‌های قاب بریده می‌شود. من به وسیله‌ی روتر هر چقدر که بتوانم را می‌برم و کارم را به صورت دستی به پایان می‌رسانم.

یک نکته در مورد میز کاری مورد استفاده‌ی مناسب این است که از ۴ لایه‌ی ۴/۳ اینچی ام‌دی‌اف که روی یک دیگر لمینت شده است تشکیل شده و بر روی آن لمینت پلاستیکی قرار گرفته است. این میز محکم، پایدار و البته بسیار سنگین است.

 

آزمایش قطعات

پس از بریدن قطعات، چک می‌کنم تا ببینم فاصله‌های در نظر گرفته شده مناسب هستند یا نه. شیارهای ۴/۳ اینچی در نظر گرفته شده بر روی آن‌ها، کار را بسیار راحت کرده و قطعات به راحتی در کنار هم قرار می‌گیرند. به وسیله‌ی یک گچ قطعات را علامت گذاری می‌کنم، دلیلش هم آن است که گچ به راحتی پاک می‌شود و آثارش از بین می‌رود.

 

ساخت قاب موفقیت آمیز بود!

ساخت قاب در کامل شده است و قطعات با موفقیت در کنار هم قرار گرفتند و مشکلی نیز پیش نیامد. من از گیره برای در کنار هم قرار گرفتن قطعات در طول آزمایش استفاده می‌کنم. بعداً از گیره‌های سنگین‌تر و چسب برای اتصال نهایی استفاده می‌کنم. در قسمت بعدی این نوشتار، به مرحله‌ی ساختن خود در می‌پردازیم.

 

تاریخ ایجاد: سه‌شنبه 26 تیر 1397
تعداد بازدید: 707
rating
نام
ایمیل
نظر

تلفکس: 66953301 - 66953125 صدای مشتری: 02166175069

تلفن: 02166953125 - 02152859

info@tinafelez.com

Copyright 2017 by TinaFlez. | Designed By webcade