66953125
en-US

ساختن یک قایق چوبی

این آموزش شامل نقشه‌ها و روش‌های من برای ساختن یک قایق است که به عنوان یک یادداشت شخصی نوشته شده است. من یک تازه‌کارم بنابراین از من انتظار نداشته باشید که از لحاظ حرفه‌ای و واژه‌شناسی در امر قایق‌ها ۱۰۰٪ همه چیز را درست بگویم.

مرحله ۱: مواد و وسایل مورد نیاز

 

مواد

۱. ۷۴۸ پیچ به اندازه‌های ۱۸ میلی‌متری، ۳۲ و ۵۰ میلی‌متری. این پیچ‌ها برای این که در تماس با آب زنگ نزنند، باید از فولاد ضد زنگ ساخته شده باشند.

۲. ۷۸ قطعه الوار

۳. کف‌پوش‌های ۱۹×۱۹۰ میلی‌متری

۴. دو تخته چندلا به ضخامت ۶ میلی‌متر و اندازه ۱۲۰۰×۲۴۰۰

۵. ۶۰۰ میلی‌لیتر چسب اورتان

۶. تعداد زیادی دستکش‌های لاستیکی یک بار مصرف

۷. ملات اپوکسی

۸. ۶ لیتر رزین اپوکسی

۹. فایبرگلاس و نوار به اندازه‌ی کافی

۱۰. رنگ اکریلیک

ابزار

۱. ۲ دریل برقی بدون سیم

۲. رنده دستی یا برقی

۳. سوهان

۴. سنباده

۵. وسایل محافظتی تنفس مناسب (ماسک و غیره)

۶. عینک محافظتی و کیت‌های محافظتی شنوایی

۷. چاقوی تیز

۸. اره چوب

۹. مته در اندازه‌های مختلف

۱۰. اره میتر

۱۱. تعداد زیادی گیره‌های G

۱۲. مدد، خط کش و متر نواری

۱۳. وسیله اندازه گیری زوایا

۱۴. طناب

۱۵. برس رنگ


نکته مهم: مطمئن از قبل می‌دانید. از وسایل برقی یا مواد شیمیایی بدون آشنایی با نکات ایمنی آن‌ها خودداری کنید. خاک اره به میزان زیاد می‌تواند منجر به آسیب زدن به ریه و حتی سرطان شود.

 

مرحله ۲: کشیدن نقشه

 


مرحله اول کشیدن نقشه

من اسکچ‌ها و طرح‌های فراوانی کشیدم، از قایق‌های دیگر عکس‌های زیادی گرفتم و نهایتاً به این طرح نهایی که تصاویرش را می‌بینید رسیدم. بعد از آن یک نسخه‌ی کوچک (ماکت) از این طرح درست کردم تا ببینم به صورت کلی چه شکلی خواهد بود.

 

مرحله ۳: ساخت ترانس و دنده مرکزی

من ترنس را با چسباندن کف‌پوش‌ها به یک دیگر و شکل آن را از طریق نقشه مشخص کردم و بریدمش. با استفاده از گیره آن در کنار هم قرارشان دادم و اطمینان حاصل کردم که کاملاً سطح صافی دارد.
برای دنده میانی، ابتدا قطعات را بریدم و با استفاده از سنباده آن‌ها را صاف کردم و بعد با استفاده از چسب و پیچ آن‌ها را به کنار یک دیگر قرار دادم. بعد از آن که چسب به صورت کامل خشک شد، برش‌های مربوطه را روی آن‌ها انجام دادم.

 

 

مرحله ۴: شکل دادن
 
شکل کلی قایق با استفاده از خمش‌ها و انحناهای طبیعی قطعات چوب ایجاد می‌شود. باید با برش‌های متعددی که بر روی قطعات چوب انجام می‌شود، اطمینان حاصل شود که دو طرف به یک اندازه خم شده‌اند و فشار وارد بر هر دو سمت یکی می‌باشد. برای نگه داشتن قطعات چوب به این شکل از براکت و گیره‌های مختلف استفاده کردم. 

 

 

مرحله ۵: تکمیل کردن فریم یا قاب

زمانی که شکل کلی قایق به وسیله‌ی انحناهای قطعات چوب تشکیل شد، به دقت به اندازه گیری و مشخص کردن محل دیگر دنده‌ها پرداختم و اندازه‌ی هر دنده‌ی دیگر را محاسبه کردم. سپس هر دنده را به صورت جداگانه ساختم و در جای خودش قرار دادم تا به صورت دقیق در سر جای خود قرار بگیرد. در این مرحله زبانه هنوز چسبانده یا با گیره وصل نشده بود.

 

 

مرحله ۶: میزان کردن
از این که از این مرحله تصاویر زیادی را در اختیار شما قرار ندادم متأسفم اما به صورت کلی میزان کردن یا تراز کردن به این معنی است که هر دو طرف تخته‌های چند لا دارای سطوحی هم اندازه و هم تراز باشند. برای هم اندازه کردن یا هم تراز کردن دیگر اعضای عمودی دنده‌ها بر روی انحنای پنل‌های کناری، از یک سوهان استفاده کردم.

 

 

مرحله ۷: نوار کیل یا زبانه، ریل‌ها و سنباده کاری
من یک نوار با عرض ۱۹ میلی‌متر به صورت عمودی به زبانه وصل کردم. نوار به وسیله‌ی چسب و پیچ از داخل به زبانه متصل می‌شود. این نوار بر روی قسمت میانی زبانی و در قسمتی که سطح صافی دارد قرار می‌گیرد.
همچنین دو ریل یا دو جایگاه برای صندلی و جای نشستن به قایق اضافه کردم که اندازه‌هایی ۱۵ در ۲۰ میلی‌متری داشتند.

 

 

مرحله ۸: اتصال کردن تخته چند لا
حالا قایق دارد به مراحلی می‌رسد که ظاهرش کم کم مشخص و خوب می‌شود. در این مرحله کار اتصال تخته‌های چند لا به زیر و دیواره‌های قایق صورت می‌گیرد.

 

 

مرحله ۹: صندلی‌ها
دو تخته برای قرار دادن جای صندلی و بریدم و بر روی جایگاه مربوطه که در مراحل قبل آن را آماده کرده بودیم قرار دادم.

 

 

مرحله ۱۰: اپوکسی
با استفاده از برس و رولر، رزین اپوکسی بر روی تمامی سطوح قایق زده می‌شود. انجام این کار به صورت کلی تنها ۲۰ دقیقه زمان می‌برد و یک روز زمان می‌خواهد تا به صورت کامل خشک شود.

 

 

مرحله ۱۱: سنباده کاری و رنگ زدن
با استفاده از ماسک‌های مخصوص برای محافظت از ریه، کار سنباده کاری سطح قایق را انجام دادم. سپس با استفاده از رنگ‌های از قبل آماده شده، قایق را به رنگ دلخواه خود در می آوریم.

 

 

مرحله ۱۲: آماده استفاده
مراحل ساخت قایق به پایان رسیده و می‌توان از این قایق در آب استفاده کرد. فقط استفاده از طناب و بستن قایق را فراموش نکنید تا دچار مشکل نشوید.


تاریخ ایجاد: دوشنبه 01 مرداد 1397
تعداد بازدید: 4658
rating
نام
ایمیل
نظر

تلفکس: 66953301 - 66953125 صدای مشتری: 02166175069

تلفن: 02166953125 - 02152859

info@tinafelez.com

Copyright 2017 by TinaFlez. | Designed By webcade