66953125
en-US

چگونه یک گیت چوبی بسازیم؟

می‌خواهم به شما نشان دهم که چگونه می‌توان یک گیت ورودی چوبی ساخت که هم ساده باشد و هم دوام بالایی داشته باشد. در این آموزش مرحله به مرحله پیش‌فرض این است که شما دانش اولیه‌ای از نجاری دارید، به ابزار دستی و برقی مخصوص این کار دسترسی دارید و همچنین دارای فضای کارگاهی هستید که می‌توانید در آن این گیت را ساخته و سر هم کنید.

با این حال سعی کرده‌ام تا همه چیز را تا جایی که ممکن بود به صورت ساده بیان کنم. گیتی که می‌خواهم آموزش ساخت آن را بیان کنم و تصویر آن را نیز در بالا مشاهده می‌کنید، دارای ۹۱۵ میلی‌متر ارتفاع، ۷۵۰ میلی‌متر عرض و هم چنین دارای ۷۰ میلی‌متر ضخامت می‌باشد.

ابزار مورد نیاز
ابزار دستی:
مداد
خودکار
چکش
اسکنه
خطکش
متر نواری
گیره
قلاب
گیره G

ابزار برقی:
اره میتر
روتر
سنباده
سنباده دوار
اره مویی
اره نواری

مواد:
الوار
چسب
گوه

روش ساختن گیت چوبی

مرحله ۱:بریدن الوار و چوب‌ها
کار را با برش قطعات چوب آغاز می‌کنیم. قطعات و الوار باید به شکل و اندازه‌هایی که قبلاً مشخص شده‌اند بریده شوند. اندازه‌های قطعات مختلف در ذیل آمده است:

دو قطعه ۹۶۰ میلی‌متری با عرض ۷۵ میلی‌متر و ضخامت ۷۵
۱ قطعه ۸۰۰ میلی‌متری با عرض ۷۵ میلی‌متر و ضخامت ۷۵ برای ریل بالایی
۱ قطعه ۸۰۰ میلی‌متری با عرض ۷۵ میلی‌متر و ضخامت ۵۲ برای ریل پایینی
۷ قطعه ۸۵۰ میلی‌متری با عرض ۷۵ میلی‌متر و ضخامت ۲۰
۱ قطعه ۹۵۰ میلی‌متری با عرض ۷۵ میلی‌متر و ضخامت ۳۰
تمامی قطعات را بنا بر اندازه‌هایی که در بالا آمده است ببرید.

 

 

مرحله ۲: علامت گذاری
در این مرحله باید قطعات مختلف علامت گذاری شوند و محل اتصالات مشخص شوند. بنا بر این در اینجا محل اتصال قسمت‌های مختلف را علامت گذاری می‌کنیم. هم چنین در این مرحله محل‌هایی که باید بریده شوند تا زبانه درست شود و قطعات بتوانند به یکدیگر متصل شوند، مشخص می‌شود.

 

 

مرحله ۳: بریدن محل زبانه‌ها
بریدن محل زبانه‌ها احتمالاً دشوارترین مرحله در ساخت این گیت باشد. از این لحاظ که از تمامی مراحل بیشتر وقت می‌گیرد. در این مرحله باید اطمینان حاصل کنید که از میزی استفاده می‌کنید که دارای استحکام کافی است، چرا که شاید لازم باشد در برخی جاها نیروی زیادی بر آن وارد کنید تا کار انجام شود.
در این جا باید با استفاده از اسکنه و یک چکش، روی خط هایی که قبلاً برای بریدن زبانه مشخص کرده‌اید بکوبید. در این مرحله است که شما باید کمی از نیروی خودتان استفاده کنید و لازم است تا مسائل ایمنی از نظر استحکام میز کار در نظر گرفته شود.

 

 

مرحله ۴: زبانه دار کردن قطعات
در مقایسه با مرحله‌ی قبلی، این مرحله بسیار آسان تر است و اگر در مراحل قبلی همه چیز را به درستی مشخص کرده باشید، این مرحله هیچ گونه دشواری خاصی نخواهد داشت. قبل از این که زبانه‌ها را از ریل‌ها خارج کنید، لازم است تا آن‌ها در طول ببرید.

 

 

مرحله ۵: کمی استفاده از ماشین

بعد از درست کردن زبانه‌ها در دو مرحله‌ی قبلی، حالا نوبت آن رسیده که قطعات را چسب زده و کنار هم قرار دهید. قبل از این که کار چسباندن را آغاز کنیم، یک مرحله ماشین‌کاری داریم که باید آن را انجام دهیم.
باز هم این مرحله نسبت به مراحلی که پشت سر گذاشتید آسان‌تر خواهد بود. پیش از شروع کار با استفاده از یک روتر یا سطح صاف‌کن به صاف کردن سطوح مورد نظر می‌پردازیم.

 

 

مرحله ۶: کنار هم قرار دادن قاب

مراحل در کنار هم قرار دادن و چسباندن مراحل بسیار آسان و سر راستی است و تقریباً دشواری خاصی ندارد. اما ضرری هم ندارد که پیش از اضافه کردن چسب، یک بار قطعات را کنار هم بگذاریم و ببینیم که مشکلی وجود نداشته باشد و همه چیز سر جای خودش باشد.
این مرحله‌ای است که می‌توانید پیش از چسباندن انجام دهید تا از صحت کار مطمئن شوید.
زمانی که اطمینان کافی از درست بودن همه‌ی قطعات پیدا کردید، می‌توانید کار چسباندن و اضافه کردن چسب را شروع نمایید. حتماً این نکته را در نظر داشته باشید که از چسب‌های ضد آب در کار خود استفاده کنید.

 

 

مرحله ۷: اضافه کردن قطعات عمودی و اریب
زمانی که چسب‌ها به کار برده شده در مراحل قبلی به صورت کامل خشک شد، می‌توانیم کار خود را ادامه دهیم و بقیه قسمت‌های گیت را آماده کنیم. پیش از شروع، اگر در قطعات اندازه‌های اضافی در نظر گرفتید (معمولاً برای محکم کاری چنین کاری می‌کنند) قسمت‌های اضافی را ببرید و آن‌ها را آماده‌ی استفاده کنید. که این موضوع چند لحظه بیشتر وقت نمی‌گیرد.

 

 

مرحله ۸: زمان استفاده از گیت فرا می‌رسد.
دیگر تقریباً تمامی کارها به پایان رسیده است و تنها چند کار کوچک باقی مانده است که باید آن‌ها را انجام دهید. اول این که باید با استفاده از سنباده تمامی سطوح گیت را صاف کرده و تمامی سطوح ناصاف را از بین ببریم.
بعد از آن باید گوشه‌ها و لبه‌های مختلف را گرد کنیم. در آخر هم یک بار دیگر با استفاده از سنباده دستی از صاف بودن تمامی سطوح اطمینان حاصل می‌کنیم.


تاریخ ایجاد: سه‌شنبه 02 مرداد 1397
تعداد بازدید: 1062
rating
نام
ایمیل
نظر

تلفکس: 66953301 - 66953125 صدای مشتری: 02166175069

تلفن: 02166953125 - 02152859

info@tinafelez.com

Copyright 2017 by TinaFlez. | Designed By webcade