66953125
en-US

ویژگی ها و کاربردهای میخ نواری از انواع میخ ها

میخ چیست؟

میخ وسیله ای بسیار کاربردی است که در بسیاری از صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. میخ نواری یکی از انواع میخ ها می باشد.
از این شی در کارهای مهندسی ، کارهای ساختمانی و کارهای چوبی برای چفت ، وصل کردن و محکم کردن دو شی یا چیز استفاده می گردد. 

میخ یک مفتول فلزی است و ساختمان ساده آن به این صورت می باشد که یک سر آن تیز می باشد که به راحتی در داخل شی مورد نظر فرو رود و دو شی را به خوبی به هم وصل کند.

میخ ها با توجه به کاربرد انها و اینکه در چه نوع جنسی فرو خواهند رفت دارای انواع مختلفی هستند و جنس انها می تواند از آهن ، فولاد ، برنج و یا آلومینیوم باشد.

 

میخ نواری

 

بهترین جنس برای انها ، میخ های فولادی می باشد که از استحکام بالایی نسبت به بقیه برخوردار هستند و نیز برای اینکه در برابر رطوبت نیز مقاومت داشته باشند ، معمولا انها را با روکش گالوانیزه تولید می کنند و تنها نقطه ضعف انها این است که در فشارهای بالا ممکن است خم شوند.

تاریخچه میخ

اولین استفاده از میخ به چندین هزار سال پیش بر می گردد و اولین نشانه های استفاده از ان که کشف شده است مربوط به تقریبا 3000 سال پیش در خاورمیانه می باشد.

در زمان های بسیار دور به علت اینکه تکنولوژی ساخت میخ مثل امروز نبوده و به این وسیله خیلی نیاز بوده ، ساختن ان بسیار دشوار بوده و برای مردم نیز بسیار با اهمیت و با ارزش بوده است است.

در رابطه با ارزش این شی گفته شده است که در زمان های قدیم در جاهایی که از میخ استفاده کرده بودند و قصد تخریب ان مکان ها را داشتند ، ان مکان را اتش می زدند تا بتوانند میخ های استفاده شده در انجا را دوباره به دست بیاورند.

ارزش این جنس همیشه در طول تاریخ برای بشر با اهمیت بوده و تاکنون کسی نتوانسته برای ان ، وسیله ای به عنوان جانشین انتخاب کند که علاوه بر ساختار ساده و کارکرد اسانی که دارد ، کاربرد بالایی داشته باشد.

امروزه امار تولید میخ به بیش از یک میلیون تن در سال رسیده است که نشان دهنده اهمیت ان می باشد.

 

تاریخچه میخ ها

 

چکش خودکار 

در دهه 50 میلادی با افزایش هزینه دستمزد کارگران و بالا رفتن هزینه های تولید ، شرکت ها برای کاهش هزینه های خود و بهره وری بیشتر خود ، به فکر ایجاد ابزاری افتادند تا علاوه بر اینکه سرعت کار را تسریع دهند از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه باشد.

این تفکر باعث ابداع و یا اختراع انواع میخکوب ها و چکش های خودکار گردید. این ابزار کمک می کنند که کارگران با سرعت بیشتری نسبت به گذشته کار کنند و همچنین بهره وری بیشتری داشته باشند.

با گذشت زمان و تکامل انواع میخکوب ها ، باعث تولید انواع میخ ها با جنس ، اندازه و کارایی های مختلف شده است.

انواع میخ ها

میخ ها با توجه به کاربرد و جنس خود به چند دسته تقسیم می شوند که ما در اینجا به طور مشخص در مورد انواع میخ نواری و کارکرد ان در صنایع چوبی صحبت میکنیم.

میخ و چوب دو شی بسیار مهمی از دوران کهن بوده اند که مردم سالیان دراز با استفاده از این دو به ساخت خانه ، سر پناه و قایق و ... می پرداختند. و با گذشت سالها و پیچیده شدن ابزار و وسایل ، استفاده از این دو وسیله نیز دچار تغییراتی شده است که امروزه شاهد تولید انواع میخ با توجه به کارایی و کاربرد انها هستیم. 

 

انواع میخ

میخ نواری از انواع میخ ها

میخ نواری : میخ های نواری در اندازه ، فرمت و کارایی های متفاوت تولید می شوند که بسته به نوع احتیاج از انها استفاده می شود. انواع میخ نواری عبارتند از :

1- دنده ای : که دارای حلقه های مخروطی متوالی بوده که به داخل چوب فرو می روند و به علت مخروطی بودن ان ، چنان در بافت چوب جا باز می کنند که جدا کردن انها بسیار سخت و حتی ناممکن می باشد. از این نوع در صنایع چوبی مانند پارکت و... استفاده می گردد.

2- مته ای : به دلیل شکل ظاهری و نحوه ساخت ان که فرم فیزیکی ان به صورت شیارهای جلو برنده می باشند ، هنگام استفاده در صنایع چوبی و نحوه فرو رفتن ان در چوب که حالت چرخشی و دورانی که در جهت عقربه های ساعت می باشد ، میخ را به داخل چوب فرو می کنند و به علت حرکت چرخشی ان چنان در چوب جا خوش می کند که خارج کردن ان غیر ممکن می شود.

3- ساده : نوع ساده انها نیز در صنایع چوبی بسیار کاربرد دارد و در پالت ها ، باکس ها و ... استفاده می گردد.

تاریخ ایجاد: یک‌شنبه 13 آبان 1397
تعداد بازدید: 4001
rating
نام
ایمیل
نظر

تلفکس: 66953301 - 66953125 صدای مشتری: 02166175069

تلفن: 02166953125 - 02152859

info@tinafelez.com

Copyright 2017 by TinaFlez. | Designed By webcade